SDS Optic S.A. w 2025 roku kontynuuje rozwój i wzmacnia strategiczne kompetencje

SDS Optic S.A., innowacyjna firma biotechnologiczna rozwijająca platformę technologiczną w obszarze diagnostyki i monitorowania stanu zdrowia rozpoczyna 2025 rok od zmian w zespole, które mają na celu dalszy rozwój technologii i wzmocnienie strategicznych przewag rynkowych Spółki.

Z końcem 2024 roku Spółka informowała o rozpoczęciu współpracy z Marcinem Szubą, doświadczonym praktykiem biznesowym, który aktywnie rozpoczął już pracę w strukturach firmy. Prowadzone przez Niego działania mają na celu wzmocnienie zdolności Spółki do poszukiwania i pozyskiwania partnerstw i inwestorów w Polsce i za granicą. Do jego zadań należeć będzie także wsparcie działań nowego członka zespołu na stanowisku Business Development Director.

Z początkiem 2025 roku do Spółki dołączyła Anna Uherek, nowa Dyrektor Rozwoju Biznesu, która wnosi do SDS Optic ponad 25-letnie doświadczenie biznesowe i zarządcze zdobyte w międzynarodowych korporacjach farmaceutycznych oraz wiodących organizacjach badawczo-rozwojowych (CRO/CDMO). Jej kompetencje obejmują rozwój biznesu, zarządzanie projektami, nawiązywanie współpracy międzynarodowej oraz szeroką ekspertyzę w zakresie badań przedklinicznych.

Po wieloletnim wspólnym budowaniu Spółki, SDS Optic S.A. kończy współpracę z Mateuszem Saganem, który w ciągu niemal 9 lat zaangażowany był w kierowanie rozwojem całej Grupy Kapitałowej, a w samej Spółce pełnił funkcję Dyrektora ds. Operacyjnych i Rozwoju Biznesu. Mateusz Sagan odpowiedzialny był za kwestie operacyjne, biznesowe, finansowe oraz aspekty inwestycyjne i aktywności związane z obecnością Spółki na giełdzie. Mateusz Sagan pozostaje nadal akcjonariuszem SDS Optic i będzie wspierał dalszy rozwój całej Grupy Kapitałowej.

Anna Uherek obejmuje stanowisko Business Development Director

Anna Uherek 1 stycznia 2025 r. objęła stanowisko Business Development Director, przez lata z sukcesem tworzyła i wdrażała strategie rozwoju biznesowego w sektorze farmaceutycznym oraz biotechnologicznym. Jej działania koncentrowały się na budowaniu i utrzymywaniu długoterminowych relacji z partnerami z rynku europejskiego i amerykańskiego, a także skutecznym zarządzaniu projektami badawczo-rozwojowymi.

W latach 2015–2020 pracowała w firmie Selvita, gdzie aktywnie rozwijała usługi dedykowane przedklinicznemu rozwojowi leków, szczególnie w obszarze onkologii. Następnie kontynuowała swoją karierę jako dyrektor w wiodących firmach CRO/CDMO, wzmacniając swoją pozycję jako ekspert w obszarze badań przedklinicznych.

Nowa Dyrektor Rozwoju Biznesu jest absolwentką Wydziału Biologii Molekularnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończyła również studia podyplomowe MBA (Teesside University). Regularnie bierze udział w międzynarodowych konferencjach branżowych jako prelegent i przedstawiciel biznesowy.
Jako Business Development Director Anna Uherek będzie odpowiedzialna w SDS Optic S.A. za tworzenie i wdrażanie strategii rozwoju biznesu oraz komercjalizacji, rozwijanie współpracy międzynarodowej oraz pozyskiwanie partnerstw strategicznych.

Jesteśmy przekonani, że bogate doświadczenie Anny Uherek oraz jej dotychczasowe sukcesy w rozwoju biznesu znacząco wzmocni nasz zespół i przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju SDS Optic na rynkach międzynarodowych – Marcin Staniszewski Prezes Zarządu SDS Optic S.A.

Przełom 2024/2025 i dalsze plany rozwoju Spółki

Marcin Staniszewski - CEOPrezes Marcin Staniszewski wypowiedział się także o dalszych planach SDS Optic S.A.: – Technologia inPROBE zakłada innowacyjne i zupełnie nowe podejście do pomiaru stężenia małych cząsteczek. Od początku staramy się budować nasze rozwiązanie tak, aby finalnie dostarczyć na rynek bezpieczną, w pełni zwalidowaną technologię, która odpowiada na rynkową i kliniczną potrzebę testów molekularnych, które wspomogą lekarzy w przygotowaniu celowanej diagnozy. Jesteśmy na etapie badań klinicznych i intensywnych działań zmierzających do komercjalizacji technologii. Poziom zaawansowania wielu procesów wewnątrz organizacji, ale także dynamicznie zmieniający się rynek wymaga regularnej aktualizacji potrzeb Spółki. W obliczu powyższego podjęte zostały decyzje zmierzające do ustrukturyzowania kompetencji zespołu SDS Optic S.A. które pozwolą na dalszy, konsekwentny i stabilny rozwój podejmowanych inicjatyw. W tym miejscu dziękuję Panu Mateuszowi Saganowi za dotychczasowe zaangażowanie i wspólne lata w SDS Optic S.A. Witam także nowych członków zespołu, zarówno Dyrektor Rozwoju Biznesu, Panią Annę Uherek jak i Pana Marcina Szubę.

Przed nami wiele pracy w drodze do komercjalizacji. Jestem przekonany, że zbudowany zespół ze wsparciem nowych specjalistów pozwoli na wypracowanie optymalnej drogi rozwoju i komercjalizacji nie tylko pierwszej aplikacji inPROBE w nowotworach piersi, ale także każdego projektu, nad którym prace będzie prowadziła Spółka.

W najbliższych miesiącach Spółka zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami planuje intensywne prace nad rozpoczęciem II części badania klinicznego; realizację projektów, na które dofinansowanie w wysokości niemal 6.5 miliona złotych otrzymaliśmy z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości oraz wdrażanie aktywności wynikających z umowy finansowania zawartej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Naszym priorytetem jest także przeniesienie Spółki z powrotem na rynek notowań ciągłych NewConnect. W 2025 roku stale pracujemy oczywiście nad doskonaleniem praktyk związanych z relacjami inwestorskimi, systemem zarządzania jakością oraz technikami stosowanymi w procesach R&D.

LAWP 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw – wielowarstwowa powłoka multifunkcyjna

Dofinansowanie LAWP SDS Optic

Firma SDS Optic S.A. uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt:

„Opracowanie i wdrożenie do działalności przedsiębiorstwa wielowarstwowej powłoki multifunkcyjnej do osadzania na powierzchniach szklanych/soczewkach”.

Cel projektu: Projekt badawczo-rozwojowy firmy SDS Optic S.A. koncentruje się na opracowaniu zaawansowanych technologicznie powłok wielofunkcyjnych do osadzania na powierzchniach szklanych/soczewkach. Głównym celem jest stworzenie powłok z właściwościami optycznymi, chemicznymi oraz biobójczymi.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 5 603 353,88 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 952 432,82 zł

W ramach projektu zostaną przeprowadzone: – badania przemysłowe w komponencie B+R, – eksperymentalne prace rozwojowe w komponencie B+R, – prace przedwdrożeniowe w komponencie wdrożeniowy, – bezpośrednie wdrożenie w komponencie wdrożeniowym.

 

Rozwój symulatora do projektowania składu warstw powłok. -Konstrukcja prototypowego urządzenia do osadzania chemicznego. -Integracja powłok fizycznych i chemicznych z powłokami biobójczymi. – Opracowanie powłok o unikatowych właściwościach. – Wdrożenie do produkcji powłok wraz z kontrolą jakości wyrobu.

Grupa docelowa: Potencjalnymi odbiorcami technologii wielowarstwowej powłoki multifunkcyjnej do osadzania na powierzchniach szklanych/soczewkach, rozwijanej w ramach niniejszego projektu, będą producenci soczewek okularowych, teleskopów astronomicznych, produktów szklanych, urządzeń i przyrządów optycznych, u których technologia Spółki może uzupełnić dotychczasowo stosowane techniki. W szerszym ujęciu, działania w zakresie badań i rozwoju firmy, mogą być przedmiotem zainteresowań specjalistów i naukowców branży optycznej, ale również branży zastosowań końcowych, takich jak opieka zdrowotna, lotnictwo, energia słoneczna i czujniki. Odbiorcy, którzy jako pierwsi odnoszą korzyści z działania Spółki będą mieszkańcy, uczelnie wyższe, jednostki naukowo-badawcze, przedsiębiorstwa branży optycznej i jednostki samorządu terytorialnego Województwa Lubelskiego, gdyż Spółka aktywnie działa w sieci Klastra Lubelskiej Medycyny, w Lublinie znajduje się siedziba jej Grupy Kapitałowej i prowadzona jest większość prac badawczo-rozwojowych. W perspektywie długofalowej, grupa docelowa znajdująca się na końcu łańcuchu dostaw rezultatów projektu, to mieszkańcy regionu oddziaływania Spółki. Dzięki opracowaniu innowacyjnych metod produkcji, mieszkańcy województwa lubelskiego będą mieli dostęp do wysokiej jakości produktów. Realizacja projektu badawczego w województwie lubelskim może przyczynić się do wzrostu potencjału gospodarczego regionu. Rozwinięcie sektora optycznego i związanych z nim branż zastosowań końcowych, może generować nowe miejsca pracy i przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki, oraz wzrostu zatrudnienia. Wskazanie powyższych grup odbiorców wynika z ich bezpośredniego zainteresowania i korzyści wynikających z rezultatów projektu. Przedsiębiorstwa będą miały możliwość prowadzenia na rynek nowych produktów, organizacje badawcze będą mogły rozwijać swoje kompetencje naukowe, a mieszkańcy województwa lubelskiego skorzystają z poprawy jakości i dostępu innowacyjnych produktów. Wszystkie te grupy przyczynią się do rozwoju regionu i wzmocnienia jego pozycji na rynku.

Oczekiwane Rezultaty: – Opracowanie powłok o wysokich parametrach optycznych (antyrefleksyjność, antykondensacyjność), chemicznych (odporność na agresywne środowiska) i biobójczych (eliminacja mikroorganizmów). – Umożliwienie kontrolowanego i równomiernego osadzania warstw, co jest kluczowe dla zachowania właściwości materiału.