SDS Optic #news: inPROBE jako Polski Produkt Przyszłości i uruchomienie Clean Roomu

Rok 2022 w SDS Optic przebiega niezwykle intensywnie. Minęło już 6 miesięcy, a za nami mnóstwo wykonanej pracy i przygotowań do badań klinicznych, uruchomienie pomieszczeń i aparatury Clean Room do własnej produkcji światłowodowych elementów biosensora inPROBE, a także udział w zagranicznych konferencjach i wydarzeniach branżowych. SDS Optic otrzymało także wyjątkowe wyróżnienie: tytuł Polskiego Produktu Przyszłości. Mamy dla Ciebie porządną dawkę newsów z I połowy 2022 roku.

Mikrosonda inPROBE jako Polski Produkt Przyszłości

W lipcu 2022 roku w Warszawie odbyła się uroczysta gala XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości, w którym SDS Optic S.A. zdobyło Nagrodę Specjalną, a mikrosonda inPROBE tytuł Polskiego Produktu Przyszłości. Prezes Spółki Marcin Staniszewski odbierał ją osobiście z rąk Pana Wojciecha Murdzka, byłego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aktualnego sekretarza stanu w resortach odpowiedzialnych za naukę.

inPROBE jako Polski Produkt Przyszłości - Marcin Staniszewski i Wojciech MurdzekLaureaci Konkursu Polski Produkt Przyszlosci

Polski Produkt Przyszłości to coroczny konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2018 roku współorganizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Konkurs corocznie wyłania najbardziej oryginalne i nowoczesne rozwiązania, wyroby i technologie, które z jednej strony mają na celu ułatwienie ludziom codziennego funkcjonowania, poprawienie jakości życia, poprawę zdrowia, z drugiej zaś takich, które przyczyniają się do zmiany metod produkcji, zwiększają automatyzację procesów, wydajność produkcji czy przyczyniają się do ochrony środowiska.

W tym roku konkurencja była naprawdę duża. Zgłoszono 163 innowacyjne projekty. Projekty zgłoszone do rywalizacji oceniane były przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę Konkursu, w której zasiadają przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju , Agencji Rozwoju Przemysłu, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz PARP.

Marcin Staniszewski i Wojciech Murdzek - Polski Produkt Przyszlosci3Marcin Staniszewski i Wojciech Murdzek - Polski Produkt Przyszlosci2 

Nagroda dla naszej technologii inPROBE to zasługa całego zespołu SDS Optic S.A.

Aktualności PARP: Zwycięzcy XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości
Zobacz Katalog laureatów XXIV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości

Disclaimer: Nagroda specjalna w ramach konkursu Polski Produkt Przyszłości przyznana została ze środków poddziałania 2.4.1 PO IR.

Zakończenie drugiego etapu działań dotyczących wdrożenia pilotażowej produkcji biosensorów światłowodowych: przygotowanie pomieszczeń Clean Room

W marcu 2022 roku w raporcie bieżącym informowaliśmy o zakończeniu pierwszego etapu realizacji kamienia milowego, jakim jest wdrożenie pilotażowej linii produkcyjnej optoelektronicznych części biosensorów, które są elementem technologii inPROBE. Na początku lipca tego roku mieliśmy przyjemność pochwalić się zakończeniem kolejnego etapu, którym jest uruchomienie nowego pomieszczenia typu clean room o wyjątkowo wysokiej klasie czystości, niezbędnej przy produkcji światłowodowych elementów mikrosondy.

SDS Optic clean room window2 SDS Optic clean room window3 SDS Optic clean room window4

Clean room w siedzibie SDS Optic S.A. ma powierzchnię ok. 72 m.kw. składa się z 5 pomieszczeń o podwyższonej klasie czystości, połączonych specjalnymi śluzami. Trzy z tych pomieszczeń spełniają standard ISO8, natomiast 2 pozostałe standard ISO7. Oznacza to, że panuje tam bardzo niskie stężenie cząstek stanowiących potencjalne zanieczyszczenia, co jest znaczące dla uzyskania wysokiej jakości produktów i ich przyszłej komercjalizacji. Zaplecze technologiczno-produkcyjne przeszło pomyślnie testy i zostało już uruchomione.

Czekamy na dostawę ostatnich urządzeń i przewidujemy, że pod koniec roku nasza linia do produkcji pilotażowej będzie już kompletna. Zobacz pełny raport bieżący: https://sdsoptic.pl/raporty-biezace-spolki-sds-optic-s-a-espi/

SDS Optic S.A. wśród najbardziej innowacyjnych startupów medycznych w Polsce

W minionych miesiącach opublikowany został raport najbardziej innowacyjnych polskich startupów „Top Distruptors in Healthcare 2022”. SDS Optic S.A. znalazło się w tym zestawieniu. Jako jedyna firma w raporcie łączymy biotechnologię z optoelektroniką (fotoniką). Nasze rozwiązanie inPROBE – światłowodowa mikrosonda do diagnostyki nowotworów w czasie rzeczywistym – to rewolucja na globalnym rynku diagnostyki nowotworowej, którego CAGR w najbliższych latach szacuje się na 12%, zaś jego łączna wartość może wzrosnąć do 8,5 mld USD do 2024 roku.

Zobacz pełny przegląd „Top Distruptors in Healthcare 2022”
https://aiwzdrowiu.pl/wp-content/uploads/2022/06/Raport-Top-Disruptors-in-Healthcare.pdf

Zgoda na rozpoczęcie badań klinicznych i rejestracja w systemie clinicaltrials.gov

W I kwartale 2022 r. przeprowadziliśmy już szkolenia dla lekarzy chirurgów onkologicznych w dwóch ośrodkach medycznych wybranych do udziału w Fazie I badań klinicznych (badanie bezpieczeństwa) mikrosondy inPROBE w diagnostyce raka piersi HER2-dodatniego.

W toku szkoleń otrzymaliśmy propozycje dotyczące usprawnień procesu badania. Zdecydowaliśmy, że otrzymane od lekarzy informacje zwrotne są cenne z punktu widzenia docelowej komercjalizacji naszego rozwiązania. Uwzględniliśmy te sugestie w dokumentacji klinicznej dotyczącej badania. Mając na uwadze rzetelność i dokładność 7 kwietnia 2022 r. informowaliśmy o tych istotnych zmianach URPL.
Na podstawie złożonego wniosku, Prezes URPL podjął decyzję o wydaniu zaktualizowanego pozwolenia, akceptując tym samym wszystkie zawnioskowane przez Spółkę istotne zmiany w badaniu klinicznym, w tym nową wersję protokołu badania klinicznego wraz z wymaganymi załącznikami.
Otrzymanie powyższej zgody pozwala nam niezwłocznie przystąpić do zaplanowanych wizyt inicjujących w dwóch zakontraktowanych ośrodkach klinicznych w Lublinie i w Krakowie w celu rozpoczęcia Fazy I badań klinicznych na pacjentkach w możliwie najkrótszym terminie, który uzależniony będzie od harmonogramu zaplanowanych operacji w ww. ośrodkach.

Mikrosonda swiatlowodowa inPROBE - badania kliniczne

Jednocześnie informacja o badaniach klinicznych inPROBE oficjalnie opublikowana została w renomowanej bazie danych ClinicalTrials.gov.

ClinicalTrials.gov (CT.gov) to publiczny rejestr badań klinicznych, do którego dane dostarcza Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych – największa na świecie biblioteka medyczna prowadzona przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. Baza zapewnia łatwy dostęp do informacji na temat wspieranych ze środków publicznych i prywatnych badań klinicznych dotyczących szerokiego zakresu chorób i schorzeń. Znajdują się w niej wszystkie najważniejsze badania kliniczne z całego świata.
Nasz wpis znajdziesz na stronie: https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05415943

inPROBE na międzynarodowych wydarzeniach branżowych: BIO2022 w San Diego, ASCO w Chicago i inne

SDS Optic S.A. doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna na tym etapie rozwoju projektu jest odpowiednia promocja tak innowacyjnego rozwiązania. Naszym celem jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców zainteresowanych technologią. Dbamy o stałą aktywność na międzynarodowej arenie biotechnologicznej. Stale powiększamy naszą sieć kontaktów zarówno biznesowych, jak i naukowych.

Po międzynarodowych targach Arab Health, w których braliśmy udział na początku roku, przyszła kolej na kolejne wydarzenia, o których chcemy wspomnieć.

BIO International Convention 2022 w San Diego (USA)
Europejska Rada ds. Innowacji (organ przy Komisji Europejskiej) wybrała SDS Optic S.A. jako jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm, które reprezentowały Unię Europejską, w ramach programu OTF 2.0., na międzynarodowej konferencji BIO International Convention 2022.

inPROBE na targach BIO2022 w San Diego SDS Optic na BIO2022 w San Diego

Od 13 do 16 czerwca prezentowaliśmy naszą technologię inPROBE w SanDiego (USA). BIO International Convention to jedno z największych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, skupiających branżę farmaceutyczną i biotechnologiczną w jednym miejscu.

Wyjątkowe stoisko SDS Optic S.A, które przygotowaliśmy specjalnie na to wydarzenie, przyciągnęło wiele osób. Nasza obecność pod sztandarem Europejskiej Rady ds. Innowacji i Komisji Europejskiej stworzyła wiele okazji do przedstawienia inPROBE przedstawicielom renomowanych instytucji z całego świata. Przeprowadziliśmy kilkadziesiąt rozmów B2B z przedstawicielami globalnych firm, instytucji naukowych, klinik i jednostek medycznych. Znacznie zwiększyliśmy sieć naszych kontaktów. Event był okazją do promowania naszej technologii inPROBE w Stanach Zjednoczonych i wykorzystaliśmy tę okazję w 100%.

 

ASCO w Chicago (USA)
Na początku czerwca SDS Optic S.A. brało także udział w wydarzeniu ASCO 2022. Wydarzenie zgromadziło ponad 30,000 lekarzy onkologów, naukowców i innych profesjonalistów zajmujących się ochroną zdrowia. Ponad 200 sesji i 2,500 posterów zaprezentowanych w przeciągu 5 dni trwania konferencji przybliżyło wyniki najnowszych badań skupiających się na diagnozowaniu, leczeniu i opiece nad pacjentami chorującymi na raka.

SDS Optic na ASCO2022_1 SDS Optic na ASCO2022_2

Oprócz szeregu nowych i potencjalnie zmieniających praktykę opcji terapeutycznych, tegoroczna konferencja podkreśliła potrzebę dalszego rozwoju narzędzi do identyfikacji pacjentów, którzy mogą w szczególny sposób skorzystać z nowoczesnych terapii:

– Pacjenci z rakiem piersi z niskim poziomem ekspresji HER2 (HER2-low) stanowią odrębną populację, którą można obecnie skutecznie leczyć za pomocą koniugatów leków i przeciwciał ukierunkowanych na HER2.
– Nowo zidentyfikowane biomarkery mogą zostać użyte do przewidywania odpowiedź na terapię w przypadku raka pęcherza, jelita grubego, piersi i innych rodzajów raka.

Udział w ASCO2022, ekscytującym forum innowacyjnych osiągnięć, utwierdziło nas w przekonaniu, że w przyszłości, jednym z kluczowych elementów w procesie leczenia nowotworów będą zaawansowane rozwiązania do diagnostyki i monitorowania, takie jak światłowodowa mikrosonda inPROBE.

Pozostałe wydarzenia branżowe:

BIO2022 i ASCO 2022 w Stanach Zjednoczonych to nie jedyne wydarzenia, w których braliśmy udział. Wiosna i lato w SDS Optic łączyły się z obecnością także na:

  • ESMO 2022 w Berlinie
  • 8’th LSX World Congress w Londynie
  • EU-Startups Summit 2022 w Barcelonie

Pierwsza połowa 2022 roku za nami, jednak przed nami jeszcze wiele wyjątkowych wydarzeń i sukcesów. Jeśli chcesz wiedzieć na bieżąco, co dzieje się w naszej Spółce, koniecznie śledź nasze media społecznościowe.

Bądź na bieżąco i śledź nasze kanały social media!

Twitter: twitter.com/SDS_Optic (@SDS_Optic)
Linkedin: linkedin.com/company/sds-optic/ (@SDS Optic Inc.)
Facebook: facebook.com/sdsoptic/ (@sdsoptic)

Jeśli jesteś zainteresowany wydarzeniami ściśle związanymi z naszą obecnością na giełdzie, odwiedź sekcję Raporty Spółki na stronie relacji inwestorskich https://sdsoptic.pl/raporty-biezace-spolki-sds-optic-s-a-ebi/ .

Zachęcamy Cię także do zapisania się na nasz Newsletter Inwestorski: https://sdsoptic.pl/relacje-inwestorskie/.

SDS Optic w mediach:

przemyslprzyszlosci.gov.pl [12.07.2022]
https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/nanokompozyty-druk-3d-i-swiatlowodowa-mikrosonda-polskie-produkty-przyszlosci/

Zwrot.cz [10.07.2022]
https://zwrot.cz/2022/07/wyloniono-zwyciezcow-konkursu-polski-produkt-przyszlosci/

wnp.pl TECH [08.07.2022]
https://www.wnp.pl/tech/zwyciezcy-xxiv-edycji-konkursu-polski-produkt-przyszlosci-wylonieni,600505.html

gov.pl Narodowe Centrum Badań i Rozwoju [07.07.2022]
https://www.gov.pl/web/ncbr/zwyciezcy-xxiv-edycji-konkursu-polski-produkt-przyszlosci-wylonieni

evertiq [07.07.2022]
https://evertiq.pl/news/29623

STREFA INWESTORÓW [06.07.2022]
https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20220706/spolka-sds-optic-osiagnela-kolejny-kamien-milowy-w-procesie-uruchomienia

NAUKA W POLSCE [06.07.2022]
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C92951%2Cwyloniono-zwyciezcow-24-edycji-konkursu-polski-produkt-przyszlosci.html

European Innovation Council [24.06.2022]
https://eic.eismea.eu/community/articles/bio-2022-20-european-innovators-paved-way-innovation-and-strategic-business-partnerships

cowzdrowiu.pl [23.06.2022]
https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/sds-optic-ma-zgode-na-badania-kliniczne-swojej-mikrosondy

Radio Lublin [22.06.2022]
https://radio.lublin.pl/2022/06/mikrosonda-lubelskiej-firmy-ma-pomoc-w-diagnostyce-raka-piersi-jest-zgoda-na-badania-kliniczne/

Parkiet [21.06.2022]
https://www.parkiet.com/medycyna-i-zdrowie/art36543371-sds-optic-ma-zgode-na-rozpoczecie-badan-klinicznych-mikrosondy

pap.biznes.pl [21.06.2022]
https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3303483,sds-optic-otrzymal-zgode-na-rozpoczecie-badan-klinicznych-mikrosondy

STREFA INWESTORÓW [10.06.2022]
https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20220610/sds-optic-zaprezentuje-sie-na-bio-international-convention-2022-w-usa

Comparic [12.07.2022]
https://comparic.pl/sds-optic-podsumowuje-2021-rok-i-zapowiada-realizacje-kolejnych-kamieni-milowych-w-2022/

PwC.pl [22.04.2022]
https://www.pwc.pl/pl/media/2022/2022-04-28-ipo-watch-duzy-spadek-aktywnosci-na-europejskim-rynku-ipo-poczatek-2022-roku-bez-debiutu-na-rynku-glownym-gpw.html

medycyna.lublin.eu [22.04.2022]
https://medycyna.lublin.eu/2022/04/22/sds-optic-na-rynku-newconnect-ze-swoja-przelomowa-technologia-inprobe/

gospodarczy.lublin.pl [21.04.2022]
https://gospodarczy.lublin.eu/centrum-informacji/blog/sds-optic-na-rynku-newconnect-ze-swoja-przelomowa-technologia-inprobe/

Comparic [14.04.2022]
https://comparic.pl/sds-optic-chce-rozpoczac-pierwsza-faze-badan-klinicznych-jeszcze-w-maju/

STOCKWATCH [14.04.2022]
https://stockwatch.biuroprasowe.pl/191220/sds-optic-rynek-na-ktorym-dzialamy-rynek-diagnostyki-markerow-nowotworowych-wart-jest-niemal-6-mld-dolarowShare FB