Innoventure inwestuje 3 miliony w SDS Optic

Spółka SDS Optic opracowująca nowatorską mikrosondę wykorzystywaną w diagnostyce nowotworów piersi otrzymała finansowanie w wysokości 3 milionów złotych z funduszu INNOventure. Dzięki wsparciu inwestycyjnemu startup zapowiada przyspieszenie prac nad technologią, która ma o 30 procent zredukować umieralność kobiet na raka piersi.

Obecna wersja sondy opracowywanej przez SDS Optic jest w stanie wykrywać stężenia markerów w wymaganych medycznie zakresach. Dzięki urządzeniu nie będzie już potrzeby pobierania tkanek, a w założeniach precyzyjny, liczbowy wynik badania lekarz i pacjentka otrzymają w kilkanaście minut. – Zasada działania naszej sondy polega na wprowadzeniu w okolice guza lub do węzła chłonnego cieniutkiej igiełki, dzięki której będzie można niemal natychmiast uzyskać informacje, czy pomiar HER2 (receptora nabłonkowego czynnika wzrostu) jest pozytywny czy negatywny, oraz dokładnie ilościowo określić poziom jego stężenia. Dziś diagnoza nowotworu jest bardzo czasochłonna. To również skomplikowane i bolesne badanie dla pacjentek.

Zastosowanie mikrosondy oszczędzi kobiecie bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki – tłumaczy Marcin Staniszewski, pomysłodawca i prezes zarządu SDS Optic. W komunikacie poinformowano, że w dalszy rozwój SDS Optic kwotę 3 mln zł zainwestuje fundusz INNOventure, wspólny projekt Krakowskiego Parku Technologicznego i inwestorów prywatnych w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – BRIdge Alfa. Inwestycja INNOventure ma pozwolić SDS Optic m.in. na skalibrowanie jej urządzenia do potrzeb badań klinicznych. W tej chwili spółka tworzy plan laboratorium biologicznego, które jest niezbędne do dalszych prac badawczych. Dzięki pozyskanym funduszom laboratorium zostanie wyposażone w sprzęt najwyższej jakości, co pozwoli uwiarygodnić polską konstrukcję przed zagranicznymi partnerami.

Firma planuje zakończyć prace kalibracyjne oraz badania kliniczne w 2021 r. Po tym procesie będzie mogła udostępnić urządzenie lekarzom i pacjentom na całym świecie. – Wykorzystanie naszej technologii w diagnostyce nowotworów piersi pozwoli w bardzo dużym stopniu zmniejszyć umieralność, nawet o 30 proc. Dzięki naszej mikrosondzie diagnoza jest obiektywna, pozbawiona ryzyka błędnej interpretacji wyniku przez człowieka, które to ryzyko występuje w innych metodach, a także znacznie szybsza, co zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty leczenia – wyjaśnia dr hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawczyni mikrosondy i dyrektor ds. naukowych w SDS Optic.

3 mln zł dla SDS Optic to czwarta inwestycja funduszu INNOventure w spółkę zajmującą się technologiami dla medycyny. – SDS Optic to kolejna firma w naszym portfelu która dowiodła, że potrafi dobrze wykorzystać przyznane jej fundusze – podkreśla Marcin Bielówka, partner zarządzający w INNOventure. – W 2015 r. spółka otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Strategmed, dzięki któremu w ciągu dwóch lat opracowała prototyp swojej sondy. Poznaliśmy zespół i plany technologiczne oraz biznesowe firmy. Widzimy duży potencjał tak w samym urządzeniu, jak i rynku rozwiązań MedTech. To zresztą kierunek obierany nie tylko w Polsce. Potwierdzeniem tego jest rekordowy grant z programu Komisji Europejskiej w ramach SME Instrument, który został uruchomiony w SDS Optic kilka dni temu. Dzięki takim inwestycjom polskie innowacje mogą z czasem poprawiać jakość opieki medycznej na całym świecie – zaznacza Bielówka.Share FB