Firma SDS Optic S.A. z Lublina, która rozwija światłowodową technologię do diagnostyki molekularnej inPROBE, poinformowała o pozytywnym podsumowaniu badania inicjującego, które miało na celu oszacować nową perspektywę rozwoju platformy technologicznej do światłowodowej diagnostyki molekularnej, w laparoskopowej detekcji nadekspresji biomarkera HER2 u pacjentów z rakiem żołądka.
Spółka poinformowała w ciągu ostatnich godzin o zainicjowaniu badań mających na celu ustalenie możliwości oznaczania poziomu ekspresji biomarkera HER2 w trakcie laparoskopii diagnostycznej u pacjentów z rakiem żołądka. Badania przeprowadzono w warunkach in vitro z wykorzystaniem materiału z otrzewnej w celu wykazania obecności markera HER2 przy użyciu sondy inPROBE®.
W materiale z otrzewnej pobranym w trakcie laparoskopii wykonywanej u pacjentów z rakiem żołądka wykazano obecność markera HER2 zarówno testem ELISA, jak i przy użyciu platformy technologicznej inPROBE®. Wyniki tego pilotażowego badania przy użyciu sondy inPROBE® wskazują na możliwość zastosowania tej technologii do rozwoju diagnostyki laparoskopowej z wysoką czułością i swoistością.
Powyższe przełomowe odkrycie otwiera Spółce możliwość prowadzenia dalszych prac w kierunku nowego zastosowania technologii inPROBE® jakim jest diagnostyka laparoskopowa u pacjentów z nowotworem żołądka.
„SDS Optic od początku rozwija inPROBE nie tylko jako pojedyczne urządzenie medyczne, ale jako platformę technologiczną, możliwą do skalowania i wykorzystania także w innych obszarach diagnostyki i szerokopojętej detekcji cząsteczek in vitro i in vivo. Mamy silny zespół zdolny do eksploracji nowych obszarów zastosowań, atrakcyjnych nie tylko z punktu widzenia samej nauki, ale także naszych akcjonariuszy. Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego dało nam komfort odkrywania nowego potencjału naszej technologii.” – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic
Zgodnie z aktualnymi doniesieniami WHO, globalnie z rakiem żołądka przegrywa każdego roku ponad 660 tysięcy pacjentów. Rocznie diagnozuje się w tym samym czasie ponad 968 tysięcy zachorowań, co wskazuje na bardzo niski wskaźnik przeżywalności. Kluczowe dla całego świata stało się stworzenie i wdrożenie skutecznych terapii, a także metod które pozwolą na szybką i bezbłędną diagnozę. Szczególnie, że podobnie jak w przypadku raka piersi, także w nowotworach żołądka występują tzw. stężenia HER2-low, wskazujące na niską nadekspresję receptora, przy których jednak pacjenci odpowiadają na leczenie celowane. To ogromne wyzwanie dla rynku, na które odpowiedzieć chce także SDS Optic.
Spółka informuje, że otrzymane wyniki mają bezpośrednio przełożyć się na dalszy rozwój całej Grupy Kapitałowej SDS Optic, a także na zwiększenie potencjału skalowania platformy technologicznej inPROBE. Spółka rozpoczęła także procedurę rejestracji nowego patentu związanego z przeprowadzonym badaniem. Prezes Spółki potwierdza, że to przełomowe odkrycie otwiera Spółce możliwość prowadzenia dalszych prac w kierunku nowego zastosowania technologii inPROBE® jakim jest diagnostyka laparoskopowa u pacjentów z nowotworem żołądka.