Kim jesteśmy
SDS Optic S.A. efektywnie łączy ze sobą dziedziny biologii molekularnej, fotoniki, immunochemii i inżynierii biomedycznej. Jesteśmy zespołem naukowców i specjalistów, którzy postawili sobie za cel wsparcie medycyny i poprawę jakości życia ludzi na całym świecie. Realizujemy go poprzez tworzenie innowacyjnych technologii, które ratują ludzkie życie i zdrowie.
Nasza historia
Założyciele SDS Optic i pomysłodawcy technologii inPROBE® Magdalena i Marcin Staniszewscy to polscy naukowcy, którzy zdobywali doświadczenie podczas wieloletniej praktyki w Stanach Zjednoczonych, współpracując z instytucjami, takimi jak NASA czy Harvard Medical School. To za oceanem zrodził się pomysł na opracowanie technologii diagnostycznej, łączącej optoelektronikę z biologią molekularną. Para naukowców zdecydowała się na powrót do ojczyzny, aby właśnie tu założyć swój start-up biotechnologiczny. Firma oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w 2013 roku w Lublinie (Polska). Na koniec 2016 roku opracowana została 6 mikronowa sonda światłowodowa – fundament działania technologii inPROBE®, oraz przeprowadzone zostały badania przedkliniczne na komórkach ludzkich in vitro w obszarze detekcji biomarkera HER2 dodatniego nowotworu piersi.
Pierwsze sukcesy zaowocowały zgłoszeniami patentowymi. Do 2020 roku Spółka osiągnęła kolejne kamienie milowe w rozwoju projektu. Utworzyliśmy nowoczesną infrastrukturę laboratoryjną i przeprowadziliśmy badania przedkliniczne na zwierzętach. Obiecujące wyniki badań potwierdziły zasadność rozwijania nowej, przełomowej technologii diagnostycznej.
Rok 2021 i wybuch pandemii koronawirusa zmienił rzeczywistość wielu firm. Kliniki i szpitale skupiły się na walce z wirusem, i ta sytuacja uniemożliwiła przeprowadzenie planowanych badań klinicznych na ludziach. Wykorzystaliśmy ten czas na solidne przygotowanie się do badań, certyfikacji oraz globalnej komercjalizacji naszej technologii. Otworzyliśmy nowe 700m2 przestrzeni laboratoryjnej i rozpoczęliśmy prace nad aplikacją mikrosondy w obszarze detekcji chorób zakaźnych (w tym SARS-CoV-2).
2022 rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Zadebiutowaliśmy na giełdzie papierów wartościowych NewConnect i rozpoczęliśmy badania kliniczne naszego urządzenia. Regularnie zwiększamy zestaw kompetencji naszych zespołów i zatrudniamy wybitnych specjalistów naukowych, technicznych i biznesowych. W tym roku uruchomiliśmy także pomieszczenia typu Clean Room do produkcji optoelektronicznych części biosensorów inPROBE®.
Nasz cel i wizja
Obecnie kluczowym etapem diagnostyki nowotworowej jest biopsja i badanie histopatologiczne, które mają odpowiedzieć na pytanie, m.in. czy w tkankach pobranych od pacjentki występują markery nowotworowe. Dziś złoty standard w histopatologii stanowi barwienie immunohistochemicznych receptorów hormonalnych. Za wynik badania w dużym uproszczeniu odpowiada zabarwienie kolorystyczne. W zależności od intensywności zabarwienia tkanki histopatolodzy stwierdzają, czy pacjentka ma nowotwór i na jakim on jest etapie rozwoju. Wynik nie jest więc wynikiem liczbowym, a jedynie względną oceną wizualną.
Wizją SDS Optic jest zwiększenie przeżywalności pacjentów chorych na raka o ok. 30% do 2030 r. – to setki tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki naszej technologii, będą mogły być szybko zdiagnozowane i mieć szansę na wyleczenie – dr. hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawca mikrosondy, przez wiele lat związana z Harvard Medical School w Bostonie.
SDS Optic to najzdolniejsi naukowcy w dziedzinie biologii molekularnej, chemii oraz biotechnologii. Zespół stale się rozwija, również w sferze biznesowej, która pod kierownictwem Dyrektora Operacyjnego i ds. Rozwoju Biznesu Mateusza Sagana osiąga kolejne sukcesy i prezentuje się zarówno na ogólnoświatowych eventach jak i w mediach.
Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania mikrosond laserowych jest możliwe dzięki znaczącemu wsparciu SDS Optic ze środków publicznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowało projekt w ramach programów STRATEGMED oraz PatentPlus. W rozwój SDS Optic kwotę 3 mln zł zainwestowało także INNOventure – fundusz Krakowskiego Parku Technologicznego i inwestorów prywatnych powstały w ramach inicjatywy NCBiR – BRIdge Alfa.
SDS Optic S.A. jest jednym z największych dotychczasowych beneficjentów Instrumentu MSP w ramach programu „Horyzont 2020” Komisji Europejskiej. Spółka należy do Klastra Lubelska Medycyna oraz do Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki.